Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ne otimajte mi tatu koji umire * Vojnici i policajci u kampanji DPS-a * Potjernice za 15 članova oba klana * Tužiteljka u Italiji saslušala bivše direktore * Vanredni izbori sve izvjesniji * Ostavka sa imunitetom * Zašto izdaju nazivate „pravno obavezujućim dokumentom”
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 21-11-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ANA NENEZIĆ, KOORDINATOR CGO :
Ukoliko ne bi živjeli u Crnoj Gori, građani Crne Gore najradije bi život provodili u Americi ili Srbiji.

Vic Dana :)

Leži pacijent na operacionom stolu i pita ga anesteziolog:
- Želite li anesteziju koju plaća Zavod zdravstvenog osiguranja ili plaćate sami?
- Pa, ovu što plaća Zavod.
- Dobro – nina nana, moje zlato spava…

Prvi dan:
- Dragi, idem na fitnes.
- Dobro, draga.
Drugi dan:
- Dragi, idem na aerobik.
- Dobro, draga.
Treći dan:
- Dragi, idem na jahanje.
- Idi draga, konj je zvao već tri puta!


Sretnu se dva psihijatra.
- Dobar dan, dobro ste. Kako sam ja?
- I vi ste dobro.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2017-11-20 ZAŠTITNIK ZA OBLAST PRAVA DJETETA, MLADIH I SOCIJALNOG STARANJA SNEŽANA MIJUŠKOVIĆ UPOZORILA
Mijušković Fali osnovnih škola i dječijih ljekara Uočava se da postoji veliki broj igraonica i drugih prostora namijenjenih za boravak i igru djece, a koji nijesu adekvatno zakonski regulisani – ocijenila je Mijušković
Dan - novi portal
Za­štit­nik za oblast pra­va dje­te­ta, mla­dih i so­ci­jal­nog sta­ra­nja Sne­ža­na Mi­ju­ško­vić ka­za­la je u raz­go­vo­ru za „Dan” da je u Cr­noj Go­ri evi­den­tan pro­blem bro­ja osnov­no-škol­skih usta­no­va u od­no­su na broj sta­nov­ni­ka, na­ro­či­to u Pod­go­ri­ci, ali i ne­do­sta­tak lje­ka­ra spe­ci­ja­li­sta za dje­cu. Ona is­ti­če da je neo­p­hod­no ja­ča­nje ka­pa­ci­te­ta zdrav­stve­nih usta­no­va ra­di obez­bje­đe­nja ade­kvat­ne i do­stup­ne zdrav­stve­ne za­šti­te za dje­cu.
– Za­pa­ža­mo da uslu­ge zdrav­stve­ne za­šti­te ni­je­su pod­jed­na­ko do­stup­ne svoj dje­ci, da i da­lje ne­do­sta­ju po­je­di­ni struč­nja­ci za rad sa dje­com, kao i da je ne­do­vo­ljan broj struč­nja­ka u od­no­su na po­tre­be, da se ja­vlja­ju pro­ble­mi ko­ji se od­no­se na li­je­če­nje u ino­stran­stvu, uklju­ču­ju­ći i tro­ško­ve bo­rav­ka, da po­je­di­ni objek­ti ni­je­su pri­stu­pač­ni ma­li­ša­ni­ma sa smet­nja­ma u raz­vo­ju, da ni­je obez­bi­je­đe­na ade­kvat­na za­šti­ta men­tal­nog zdra­vlja dje­ce i da je i da­lje pri­su­tan pro­blem sto­ma­to­lo­ške za­šti­te naj­mla­đe po­pu­la­ci­je sa smet­nja­ma u raz­vo­ju – oci­je­ni­la je Mi­ju­ško­vić, po­vo­dom Da­na dje­te­ta, 20. no­vem­bra.
Ona na­vo­di da se za­pa­ža od­re­đe­ni na­pre­dak u po­što­va­nju pra­va dje­ce, ali su i da­lje pri­sut­ne sla­bo­sti i raz­li­ke u ostva­ri­va­nju pra­va naj­mla­đih na re­la­ci­ji sje­ver-jug, se­lo – grad i u po­gle­du ostva­ri­va­nja pra­va ra­nji­vih ka­te­go­ri­ja ma­li­ša­na.
– Pro­blem ni­skog ob­u­hva­ta dje­ce pred­škol­skim vas­pi­ta­njem i obra­zo­va­njem i po­red pred­u­ze­tih mje­ra i kam­pa­nja i da­lje je pri­su­tan. Po­sto­je­ća mre­ža pred­škol­skih usta­no­va u Cr­noj Go­ri ne obez­bje­đu­je do­stup­no i kva­li­tet­no pred­škol­sko obra­zo­va­nje i vas­pi­ta­nje svoj dje­ci. Evi­dent­no je da u mno­gim op­šti­na­ma ni­je or­ga­ni­zo­va­no obra­zo­va­nje i vas­pi­ta­nje za dje­cu ja­slič­nog uz­ra­sta, a pre­op­te­re­će­nost usta­no­va pri­sut­na je, osim u Pod­go­ri­ci, i u dru­gim ve­ćim gra­do­vi­ma. Evi­den­tan je pro­blem bro­ja osnov­no-škol­skih usta­no­va u od­no­su na broj sta­nov­ni­ka, a na­ro­či­to u Pod­go­ri­ci. Ta­ko­đe, ni­je­su svi škol­ski objek­ti u pot­pu­no­sti pri­la­go­đe­ni dje­ci sa sma­nje­nom po­kre­tlji­vo­šću. Uoča­va se da po­sto­ji ve­li­ki broj igra­o­ni­ca i dru­gih pro­sto­ra na­mi­je­nje­nih za bo­ra­vak i igru dje­ce, a ko­ji ni­je­su ade­kvat­no za­kon­ski re­gu­li­sa­ni – is­ta­kla je Mi­ju­ško­vić.
Do­da­je da iako se do­sta ra­di na in­klu­ziv­nom obra­zo­va­nju dje­ce sa in­va­li­di­te­tom upi­tan je kva­li­tet od­re­đi­va­nja i spro­vo­đe­nja in­di­vi­du­al­nih pro­gra­ma, pra­će­nja jed­nom od­re­đe­nog pro­gra­ma i ste­pen obra­zo­va­nja ko­je di­je­te za­i­sta sti­če.
Mi­ju­ško­vić upo­zo­ra­va i da vr­šnjač­ko na­si­lje po­sta­je sve uče­sta­li­ja po­ja­va pa je neo­p­hod­no ja­ča­nje psi­ho­lo­ško-pe­da­go­ških slu­žbi u ško­la­ma, ko­je bi pru­ža­le po­treb­nu po­dr­šku dje­ci, ro­di­te­lji­ma i na­stav­nom oso­blju. Ona na­vo­di da se uoča­va i ne­do­sta­tak pro­fe­si­o­nal­nih ka­pa­ci­te­ta da ade­kvat­no od­go­vo­re na slu­ča­je­ve na­si­lja nad dje­com, po­seb­no u obla­sti pre­po­zna­va­nja, za­šti­te i po­dr­ške.
– Neo­p­hod­no je i ja­ča­nje ka­pa­ci­te­ta zdrav­stve­nih usta­no­va ra­di obez­bje­đe­nja ade­kvat­ne i do­stup­ne zdrav­stve­ne za­šti­te za dje­cu. Za­štit­nik za­pa­ža da uslu­ge zdrav­stve­ne za­šti­te ni­je­su pod­jed­na­ko do­stup­ne svoj dje­ci, da i da­lje ne­do­sta­ju po­je­di­ni struč­nja­ci za rad sa ma­li­ša­ni­ma, kao i da je ne­do­vo­ljan broj struč­nja­ka u od­no­su na po­tre­be, da se ja­vlja­ju pro­ble­mi ko­ji se od­no­se na li­je­če­nje u ino­stran­stvu, uklju­ču­ju­ći i tro­ško­ve bo­rav­ka, da po­je­di­ni objek­ti ni­je­su pri­stu­pač­ni dje­ci sa smet­nja­ma u raz­vo­ju, da ni­je obez­bi­je­đe­na ade­kvat­na za­šti­ta men­tal­nog zdra­vlja naj­mla­đih i da je i da­lje pri­su­tan pro­blem sto­ma­to­lo­ške za­šti­te ma­li­ša­na sa smet­nja­ma u raz­vo­ju – is­ta­kla je Mi­ju­ško­vić.
Ona upo­zo­ra­va da dje­ca u po­ro­dič­no-prav­nim po­stup­ci­ma i da­lje osta­ju ne­vi­dlji­va.
– Su­do­vi ne­ri­jet­ko na pra­vi na­čin ne pre­po­zna­ju va­žnost ulo­ge ko­ju di­je­te ima u ovim spo­ro­vi­ma. Ta­ko­đe, or­ga­ni sta­ra­telj­stva ne ko­ri­ste svo­ja ovla­šće­nja u slu­ča­je­vi­ma za­ne­ma­ri­va­nja ro­di­telj­skih pra­va, zlo­u­po­tre­be dje­ce i ma­ni­pu­la­tiv­nog po­na­ša­nja ro­di­te­lja. Za­to je neo­p­hod­na kon­ti­nu­i­ra­na edu­ka­ci­ja su­di­ja, advo­ka­ta, za­po­sle­nih u cen­tri­ma za so­ci­jal­ni rad i dru­gih uče­sni­ka u svim po­stup­ci­ma o pri­mje­ni kon­ven­cij­skog pra­va – pra­va dje­te­ta na iz­no­še­nje nje­go­vog mi­šlje­nja i pra­va na za­šti­tu naj­bo­ljeg in­te­re­sa dje­te­ta. Po­treb­no je i ujed­na­ča­va­nje sud­ske prak­se pri­li­kom iz­vr­še­nja pra­vo­sna­žnih od­lu­ka, ko­je se od­no­se na ostva­ri­va­nje kon­tak­ta iz­me­đu dje­ce i ro­di­te­lja sa ko­ji­ma ne ži­ve – iz­ja­vi­la je Mi­ju­ško­vić.
Do­da­la je da se i da­lje uoča­va ne­do­sta­tak ser­vi­sa ko­ji bi pru­ža­li sa­vje­to­dav­ne uslu­ge i po­dr­šku ro­di­te­lji­ma i dje­ci ve­za­no za pi­ta­nja ro­di­telj­skog sta­ra­nja, od­no­se u po­ro­di­ci i po­te­ško­će sa ko­ji­ma se ro­di­te­lji i ma­li­ša­ni su­o­ča­va­ju to­kom od­ra­sta­nja.M.S.


Si­ro­ma­šni naj­ra­nji­vi­ji

Za­štit­nik sma­tra da je neo­p­hod­no da MON­STAT poč­ne sa ob­ja­vlji­va­njem po­da­ta­ka ko­ji se od­no­se na pro­cje­nu si­ro­ma­štva, jer su oni po­ka­za­telj sta­nja i osno­va za pla­ni­ra­nje po­li­ti­ka usmje­re­nih na za­šti­tu li­ca od si­ro­ma­štva i so­ci­jal­ne is­klju­če­no­sti.
– Kao što smo i do sa­da is­ti­ca­li, si­ro­ma­šni su naj­ra­nji­vi­ja ka­te­go­ri­ja sta­nov­ni­štva, a si­ro­ma­štvo sa­mo po se­bi iz­vor mno­gih pro­le­ma i naj­če­šće uzroč­nik vi­še­stru­ke dis­kri­mi­na­ci­je, a po­go­to­vo ka­da su upi­ta­nju dje­ca. U ovom kon­tek­stu uka­zu­je­mo na po­seb­no te­žak po­lo­žaj dje­ce ko­ja ži­ve i ra­de na uli­ci, ba­ve se pro­sja­če­njem i skit­njom – na­vo­di Mi­ju­ško­vić.


Do­bi­li 167 žal­bi zbog kr­še­nja pra­va

Za­ključ­no sa 15. no­vem­brom u ovoj go­di­ni je u In­sti­tu­ci­ji za­štit­ni­ka ljud­skih pra­va for­mi­ra­no 167 pred­me­ta ko­ji se od­no­se na za­šti­tu pra­va dje­te­ta. U taj broj spa­da­ju obra­ća­nja dje­ce, ro­di­te­lja/sta­ra­te­lja kao i pred­me­ti iz ove obla­sti ko­ji su po­kre­nu­ti po sop­stve­noj ini­ci­ja­ti­vi.
– Pri­tu­žbe u obla­sti dje­či­jih pra­va ima­ju ten­den­ci­ju ra­sta iz go­di­ne u go­di­nu, što je re­zul­tat ne­po­sred­nog ra­da sa dje­com od stra­ne pred­stav­ni­ka om­bud­sma­na, kao i pro­mo­tiv­nih ak­tiv­no­sti u di­je­lu dje­či­jih pra­va. Mi­šlje­nja smo da ve­ći broj pri­tu­žbi ni­je re­zul­tat ve­ćeg kr­še­nja pra­va dje­te­ta, već da je to pr­ven­stve­no od­raz po­ve­ća­nja vi­dlji­vo­sti ulo­ge in­sti­tu­ci­je u jav­no­sti, ja­ča­nja po­vje­re­nja u njen rad kao i pri­bli­ža­va­nja dje­ci – što je re­zul­tat ne­po­sred­nog ra­da sa dje­com od stra­ne pred­stav­ni­ka in­sti­tu­ci­je Za­štit­ni­ka kao i pro­mo­tiv­nih ak­tiv­no­sti. Kao i ra­ni­jih go­di­na, pri­tu­žbe su se uglav­nom od­no­si­le na ostva­ri­va­nje pra­va na obra­zo­va­nje, so­ci­jal­nu i dje­či­ju za­šti­tu i po­stu­pa­nje pra­vo­sud­nih or­ga­na. Pod­no­si­o­ci su u pri­tu­žba­ma uka­zi­va­li na po­te­ško­će u ostva­ri­va­nju sta­tu­snih pra­va, ne­do­stup­nost uslu­ga so­ci­jal­ne i dje­či­je za­šti­te, po­te­ško­će u ostva­ri­va­nju zdrav­stve­ne za­šti­te, pre­ko­broj­nost dje­ce u pred­škol­skim usta­no­va­ma, pro­ble­me u ostva­ri­va­nju in­klu­ziv­nog obra­zo­va­nja, ne­a­de­kvat­no ocje­nji­va­nje i od­nos na­stav­ni­ka pre­ma uče­ni­ci­ma, du­go­traj­nost sud­skih po­stu­pa­ka u po­ro­dič­no prav­nim spo­ro­vi­ma i za­šti­tu naj­bo­ljeg in­te­re­sa dje­te­ta i dru­go – na­gla­si­la je Mi­ju­ško­vić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"